October 17, 2018

HCMS Athletes Shine at Track Championships

The 2015 West Georgia Middle School Overall Small School Champions

The 2015 West Georgia Middle School Overall Small School Champions

(Franklin) — The Heard County Middle School track squad braved some very cold weather on Friday, March 27 in Franklin where they hosted the West Georgia Middle School track finals for both the big and small school divisions.

At the end of the night, the HCMS boys and girls captured the overall small school championship and the boys walked away as overall champs of the boys division.

The boys finished with 206 points to just edge the Carrollton Junior High School boys who ended the night with 202.5 points. It was an impressive performance for Coach Allen Sikes and the boy’s team as they upended not just the small schools but the large schools as well.

Central Middle School finished in third place overall with 180.5 points and Bremen Middle finished with 158.5 points.

First place individual champions for the HCMS boys included Kezman Kelley in the Shot Put, Tray Dunson in the Triple Jump, Cody Sickman in the Pole Vault, and Gage Cannon in the 300 Meter Hurdles.

The 4 x 400 Relay team consisting of Zeke Lewis, Andre Watkins, Komari Clark, and Cannon also finished with a gold medal.

Second place silver medal winners included Jake Harrod in the 800 Meter Run, Sickman in the 1600 Meter Run, Zack Hardin in the 100 Meter Hurdles, Andrew Leak in the Shot Put, Connor Nutt in the Pole Vault, and Jamari Brewer in the Discus Throw.

The quartet of Cannon, Leak, Dunson, and Watkins took second in the 4 x 100 Meter Relay.

Bronze finishers were Clark in the 100 Meter Hurdles, Seth Mason in the 3200 Meter Run, and Mac Smith in the Discus Throw.

Fourth place individual winners included Caleb Phillips in the 1600 Meter, Matthew Arnold in the 800 Meter, Watkins in the 100 Meter, Dunson in the 300 Meter Hurdles, Watkins in the 100 Meter, and Cannon in the High Jump.

The combo of Kesean Johnson, Jacorian Allen, Ashton Bonner, and Tae Gray took fourth in the 4 x 400 Relay.

“I was very pleased with how our team performed during the championship meet,” said Coach Allen Sikes Friday night.

“For the most part we are a sixth and seventh grade heavy team and we were very concerned about that considering most of the teams in our division this year are made up of mostly eighth graders.”

“We had competed against Mt. Zion and Temple twice this year and knew they were loaded with speed and great runners so we knew we needed to do well in the field events, which has been our strong point for years, to be successful,” added Sikes.

“We challenged our athletes to do their best and see what happens. I tell our athletes that we are responsible for what we do and not to worry about what the other teams are doing and everything will take care of itself.”

In the girl’s team scoring, the Lady Braves finished with 152 points besting all of the other small schools and finishing closely behind Carrollton Junior High (177.5 points) and girl’s overall champion Bremen who topped out at 199 points.

Leading the way for the Lady Braves were gold medal winners Samantha Minix in the Shot Put, Marissa Garza in the Discus Throw, Kassidy Baldwin in the Pole Vault, and Lily Langley in the 1600 Meter.

Langley also won silver in the 800 Meter. Other silver winners were Rickeyria Phillips in the Pole Vault, Marissa Garza in the Triple Jump, and Katelyn Henderson in the Shot Put.

Bronze winners included Haley Bennett in the High Jump, Minix in the Discus Throw, and Jade Sanchez in the 300 Meter Hurdles. Hermonie Garza took home fourth in the Long Jump as did Megan Butler in the 1600 Meter.

The Garza sisters along with Langley and Phillips combined for second place in the 4 x 400 while the two sisters, Morgan Kay, and Lacie Hearn claimed fourth in the 4 x 100.

According to Sikes, it was the combined efforts of not just his usual team but some other-sport athletes who came out to help that keyed the big win.

“We were hampered by injuries the last two weeks of the season — losing Tori Caldwell, Tori Manders and Katlyn Baldwin to injuries,” said Sikes.

“Haley Bennett came out and helped us out for the first time since sixth grade, and Rickeryia Phillips began pole vaulting for the first just to help our team. Jake Harrod also came out to the track and ran the 800M and finished in an impressive second.”

“We also had the usual great performances by Gage Cannon, Andrew Leak, Samantha Minix, Jade Sanchez, Morgan Kay, Marissa Garza, Hermonie Garza,Lily Langley,Katelyn Henderson, Aundre Watkins, Tray Dunson, Ashton Bonner, Komari Clark, Mack Smith, Kezmann Kelley and Tae Gray,” Sikes stated.

“However, we also had some athletes really step up at the championship meet. These included Zeke Lewis, Matthew Arnold, Rachel Butler, Megan Butler, Kesean Johson, Jacorian Allen, Seth Mason, Caleb Phillips, Avery Barnes, Hollis Alsabrook, Connor Nutt, Cody Sickman, Zack Hardin, Lacie Hearn and Jamari Brewer.”

“I am very proud of this group of kids, they were committed to the track program and put in all the necessary work in order to be successful,” said Sikes.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: